ur. 7 IV 1909r.
zm. 12 IX 1995r.

Nauczycielka, narzeczona porucznika Stanisława Kliś

ur. 11 I 1908r.
zm. IV 1940r.

Porucznik Kliś został zamordowany przez NKWD w Charkowie

ur. 17 VIII 1907r.
zm. 11 I 1992r.

Ksiądz rzymsko-katolicki - USA

W dniu 28 września 2022r odwiedziłem Muzeum Katyńskie w Warszawie. Artefakty w nim zgromadzone ”robią” wrażenie. W galerii poniżej można zobaczyć wybrane zdjęcia.
Podczas zwiedzania Muzeum spotkałem księdza biskupa dr Wiesława Lechowicza – Biskupa Polowego Wojska Polskiego ( zdjęcia w załączeniu).

Muzeum Katyńskie należy do wyjątkowego typu muzeów – historyczno-martyrologicznego, czyli takich których zadaniem jest przedstawienie Zbrodni Katyńskiej za pomocą “specyficznych” zabytków rzeczowych [muzealiów-relikwii wydobytych z dołów śmierci – w Katyniu, Charkowie i Miednoje] i licznych dokumentów – w ekspozycji stałej Muzeum. Jako jedyne wśród muzeów krajowych, poprzez wystawę stałą w pracy oświatowej stara się realizować program dopełniający edukację historyczną społeczeństwa, w tym szczególnie młodego pokolenia i kształtować postawy patriotyczne – obrazując wszelkie aspekty dotyczące losów Polaków na Wschodzie po 17 września 1939 r.
Aby zobaczyć artefakty, które przekazaliśmy w depozyt do Muzeum Katyńskiego, należy wpisać w Google lub inną przeglądarkę ; -Muzeum Katyńskie Klis- pojawi się strona- 354 Muzeum Katyńskie Mediateka- ze zdjęciem porucznika, po kliknięciu w tą stronę pojawią się – 3 zdjęcia porucznika- (obok innych) , w prawym górnym rogu tej strony jest wyszukiwarka -po wpisaniu słowa -klis- i szukaj, ukaże się 14 artefaktów ; zdjęcia,listy,kartka ze Starobielska.